Týmové role v praxi

Dva přátelé, živý a komunikativní obchodník a svědomitý, systematický účetní, založili obchodní firmu – společnost s ručením omezeným.

Vozili zboží ze zahraničí a prodávali je v ČR. Zákazníci si mohli vybrat z vystavených produktů přímo v prodejně nebo ve spolupráci s prodavačem vyspecifikovat žádoucí parametry výrobku, a v tomto případě byla objednána výroba; výrobek pak byl během měsíce dovezen do prodejny a prodán zákazníkovi.
Z počátku si majitelé pochvalovali, jak se navzájem výborně doplňují:
obchodník (inovátor a vyhledávač zdrojů) se ujal se marketingu, přicházel s neotřelými nápady, navazoval a udržoval kontakty s velkými zákazníky, zatímco ekonom (realizátor, vyhodnocovatel, dokončovatel) organizoval chod firmy, vytvořil systém řízení, a nastavil procesy.
To je optimální rozdělení týmových rolí! Občas nastaly drobné spory, ale ty se podařilo celkem snadno překonat – oběma šlo přece o společný cíl: zisk firmy a její perspektivu.
Firma rostla – z pěti zaměstnanců na 20 a potom na 60. Vzniklo 6 středisek v ČR a 2 na Slovensku. Obchodník chtěl přidávat další střediska v tuzemsku a pronikat dále do Polska a do Maďarska. Ekonom se domníval, že ve firmě vzniká chaos, že se chod firmy nezvládá, a že je třeba rozrůstání na nějakou dobu zastavit a udělat si pořádek v současném stavu.
Rozpory se začaly promítat i na porad. Obchodník byl výřečný a pohotový, zatímco ekonom velmi bedlivě zvažoval, co řekne, a dělal ve větách dlouhé mezery. Obchodník mu skákal do řeči, a to ekonoma rozčilovalo. Spory byly čím dál častější a časem se majitelé začali nesnášet. Komunikovali spolu prostřednictvím asistentek.
V této situaci vtáhli do vedení jednoho z vedoucích středisek, učinili ho spolumajitelem (byť s menšími právy než oba zakladatelé) a podepsali novou společenskou smlouvu. Nový spolumajitel se snažil urovnávat spory, ale časem začal prosazovat své vlastní názory.
Majitelé požadovali kurz komunikace pro vedení, který podle jejich názoru měl situaci zlepšit.

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
  2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
« Specialista - týmové role Příklad špatně sestaveného týmu »

Kam dále?

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.