Zásady vedení a možné techniky přístupu

Pro intrikány je charakteristická zvýšená ambicióznost, touha po moci a osobních výhodách, Svou taktikou, a mimořádnou sociální inteligencí dokáží dosáhnout mimořádných výhod, vysokého postavení, či vlivu. Prosazují hlavně své osobní zájmy, nedostatek morálních zásad jim umožňuje uchylovat se k neetickým nástrojům, díky kterým se jim daří získat vše, na co se zaměří. Působí příjemně, jsou velmi komunikativní, zajímají se o problémy ostatních a dokáží je mistrně využívat až zneužívat. Nenápadně nabourávají mezilidské vztahy, donášejí a pomlouvají. Tím dochází často ke snižování pracovní výkonnosti, protože lidé se soustředí více na vztahy, místo práce.

U intrikána se musíme připravit na všechny jeho triky – to znamená odmítat jeho pochlebování a podlézání (které dělá některým ješitným jedincům dobře), rázně zastavit jeho snahu pomlouvat ostatní a sdělovat různé osobní informace o nepřítomných lidech, nepodléhat lákavým nabídkám, že zprostředkuje kontakt nebo sežene to či ono (dostali byste se do jeho mafiánských sítí, ze kterých není úniku, a pak by se na vás obrátil s žádostí o pomoc na oplátku) a neleknout se vyhrůžek (to je poslední zbraň, když nemůže dosáhnout svých požadavků po dobrém). Je třeba držet za všech okolností odstup a nenechat se ovlivnit.

Intrikáni jsou často lidé po mnoha stránkách schopní a hlavním problémem je morální deficit, který se napravuje těžko. Lze však intrikána odhalit nebo nastavit mantinely, které nebude smět překročit.

Co nástrojem získáte?

  • pochopíte, v čem spočívají přínosy a problémy typu intrikán
  • naučíte se, jak s ním komunikovat
  • naučíte se správně volit motivační nástroje a dále jej rozvíjet

Jaké cíle si stanovit?

  • zamyslete se, kdo z vašich kolegů vykazuje intrikářské rysy
  • stanovte úkoly, kterými byste mohli typ intrikáře pověřit
  • identifikujte, které rysy chování vám nejméně vyhovují
  • zaměřte se na využití asertivních technik při komunikaci s tímto typem pracovníka

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
  2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
« Jak vést impulzivní spolupracovníky? Jak vést lehkomyslné spolupracovníky? »

Kam dále?

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.