Jak využít čekání a prostoje?

Kdo může říci, že nikdy na nikoho, nebo na něco nečekal? Vyčkáváme začátek jednání, porady, čekáme na partnera, na děti, čekáte u lékaře, v koloně aut. Čekáme, až naskočí elektrický proud. Lelkujeme cestou vlakem. S některou čekací dobou se dá dopředu počítat. Častěji však čekání a prostoje přicházejí naprosto nepředvídaně. V denním plánu s nimi není kalkulováno. O to víc dokáží člověka rozladit.

Čekání nabourá denní plán, ostatní aktivity je nutné posunout a některé zcela zrušit. „Taková ztráta času a energie!“ proletí vám hlavou a už se roztáčí kolotoč emocí. Přichází nervozita, hněv a stres. Co s tím můžete dělat? Změnit svůj postoj a čas, místo neefektivního rozčilování, využít smysluplněji. Je to čas navíc pro vás. Částečně vyhráno má ten, kdo pracuje s časovou rezervou v denním plánu, díky které nakonec stihne i plánované úkoly a aktivity, byť s časovým posunem. Jak ale naplnit jinak nevyužitý čas? V tomto nástroji najdete několik tipů.

Tip

Čekání se používá poměrně často jako manipulativní technika při vyjednávání nebo při demonstraci postavení a vlivu. Osoba, která chce získat výhody nebo chce ukázat svou moc, vás nechá záměrně čekat. Ví, že během čekání znejistíte, znervózníte, dostanete se do podřízené pozice. Mějte proto po ruce vždy něco, čím se na chvíli zabavíte. A hned to vypadá, že ta malá chvíle čekání se vlastně hodila.

Co nástrojem získáte?

  • předejdete rozčilení a stresu, pocitu frustrace
  • uděláte něco navíc, co není v denním plánu
  • uděláte něco pro sebe - učení, odpočinek, snění

Jaké cíle si stanovit?

  • připravit si balíček přenositelných a kdykoliv přerušitelných úkolů
  • nosit sebou časopis, MP3, knihu
  • při prvních prostojích, které přijdou, zavřít oči a snít

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
  2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
« Dlouhá obchodní jednání 20 triků, jak zabránit vyrušování »

Kam dále?

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.