Jak nám brání cítit se při prezentacích lépe?

Když jdeme prezentovat, jdeme s kůží na trh. Jsme středem pozornosti. Jsme zranitelní, lidé si můžou všimnout jakékoli chyby a odsoudit nás. Je to pro nás nebezpečná situace. Najednou nejdeme lidi získávat, ale bojovat. Dokazovat, že jsme dobří. Náš mozek plazů ví, že jsme v nebezpečí. A tak nás chrání třemi reakcemi, které zná. Boj, strnutí nebo útěk. Vůbec neví, že nás tím nechrání, ale způsobuje další a další nepříjemné pocity. Jak se teď cítíte, když to čtete? To je ale jeden pohled na prezentace před lidmi.

Nabízím druhý, zcela odlišný. Předpokládám, že nejdete prezentovat o něčem, o čem nic nevíte, navíc naprosto nepřipravení. Naopak. O svém tématu víte hodně, možná víc než kdokoli další v místnosti. Jdete prezentovat proto, abyste lidi otravovali, nudili? Zřejmě naopak. Jdete jim něco dát. Něco cenného, co se jim bude hodit. A oni se chtějí něco dozvědět. Proto tam jdou. Ne proto, aby sledovali vaše chyby. A pokud je tam někdo z druhého důvodu, svědčí to o něm, ne o vás.

To co nás dostává do situace, kdy se cítíme v nebezpečí, jsou mimo jiné naše nežádoucí identity. Ne naše domnělá neschopnost, ne hrozba nebezpečných situací. Vadí nám, že se můžeme shodit, ztrapnit, zesměšnit. My totiž chceme, aby nás lidé nějak vnímali. Vším, co děláme, o to usilujeme. A pak stačí, aby nám dal někdo najevo, že nás vnímá jinak. Celá snaha byla zbytečná. To, o co se teď pokusíme, je rozklíčovat naše nežádoucí identity a naučit se je využít lépe. Ve svůj prospěch.

Co nástrojem získáte?

  • odhalíte zdroje svého strachu z vystupování před některými lidmi
  • rozklíčujete své nežádoucí identity, tedy spouštěče strachu
  • podíváte se na ně reálněji
  • získáte tím lepší obrázek o sobě samotných a to vám pomůže nejen při prezentacích, ale i v mezilidských vztazích, v osobním i pracovním životě

Jaké cíle si stanovit ?

  • sestavit si seznam nežádoucích identit
  • získat na sebe reálnější pohled
  • dál na sobě pracovat, ale bez přehnaných očekávání od sebe samotného

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
  2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
« Co chcete místo trémy? Mindfulness »

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.