Jsme na sebe přísnější než okolí

Nástroj Jak se zbavit představ, které nás svazují je postaven na příkladu obav, které nás omezují a limitují v okamžiku prezentace před publikem. Nicméně nechte popustit uzdu své fantazii a informace, které dnes zíkáte si zkuste přenést i do dalších oblastí. Například do obchodního jednání či do rozhovoru s nadřízeným.

Vraťme se ale k prezentacím, které jsou pro naši potřebu vhodným příkladem. Při prezentacích nás často svazuje spousta představ o tom, co musíme umět, abychom byli vnímáni nejen jako dobří řečníci, ale také znalí prezentovaného tématu. Snažíme se neudělat chybu, neztrapnit se či působit sebejistě a profesionálně. Tlak na sebe sama je mnohdy větší nežli vyžaduje situace.

A tak snaha uspět a neudělat chyby nám brání v tom, abychom se cítili dobře. Někteří lidé v tomto začarovaném kruhu jdou ještě dále. I když se vše podaří, jak má a celkově je možné hovořit o úspěchu, najdou si drobné chyby, kterých se dopustili, a kterých jsou si vědomi jen oni sami a pouze těm věnují své myšlenky. Tím však orientují pozornost směrem, který není žádoucí. Naše mysl se vždy bude zaobírat tím, co do ní pustíme. Kam je směřována naše pozornost, tam se tvoří realita.

Velice častým rysem je skutečnost, že jsme sami na na sebe přísnějši, než naše okolí. Přeceňujeme nedokonalosti a jen málo si uvědomujeme silné stránky, které nám umožňují zvládnout dale větší množství situací.

Úspěšní lidé jsou si vědomi svých předností a těm věnují pozornost. Rozvojem nedostatků si moc nepomůžeme. Jistě, že je není dobré podceňovat, ale je vhodnější pomocí silných stránek jejich vliv a dopad minimalizovat.

Co nástrojem získáte?

  • podíváme se na nejčastější představy, které nás svazují
  • zaměříme se na silné stránky, na kterých je dobré stavět

Jaké cíle si stanovit?

  • připomeňte si své silné stránky
  • využívejte je aktivně, a to nejen při prezentacích
  • sepište si jaké schopnosti na vás lidé oceňují

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
  2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
Efektivní využití mozku »

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.