Windows 8 - Josef Pecinovský

Kladl jsem si otázku, zda v době Internetu má smysl pořizovat si počítačovou literaturu a pokud ano, pro koho je vhodná. Vydání posledního operačního systému Microsoftu dává na tuto otázku kladnou odpověď. Windows 8 je natolik jiný systém, že se vyplatí pořídit si knihu, než se trápit tím, že jej nebudeme umět ani vypnout. Zároveň už na obalu vyčteme, že je určena začínajícím uživatelům.

Kniha je logicky rozčleněna do kapitol tak, aby v ní nalezl odpovědi začínající uživatel, na svých více než 200 stranách se však postupně zabývá také situacemi, které ocení i mírně pokročilý čtenář. Celá kniha je velmi přehledně graficky provedena nejen použitím velkého množství obrázků, ale i šedými výraznými rámečky, které zdůrazní podstatné momenty daných kapitol.
Autor knihy se neomezuje pouze na popis a ovládání nového operačního systému. Dává také dobré rady, jak se chovat a vytvářet si návyky, které se mohou hodit všem uživatelům bez ohledu na operační systém, se kterým pracují. To se týká například práce s hesly nebo třeba nastavení zvuků, které počítač vydává při zapnutí či vypnutí, průběžného ukládání dokumentů, apod.
Pro úplné začátečníky je určeno prvních pět kapitol, kde se čtenář dozví jak se v novém operačním systému zorientovat a nastavit jej pro své potřeby, včetně úvodní obrazovky a plochy. Dostane zde také návod, jak si nastavit důležité informace tak, aby byly vždy po ruce. Jde o nastavení kalendáře, předpovědi počasí, nákupů apod.
Pro mírně pokročilé uživatele mohou být v knize uvedené nejpoužívanější klávesové zkratky, způsoby zálohování, či celá část Správy počítače. Ta se zabývá nastavením umožňujícím zvýšit výkon, nastavit indexaci, optimalizovat jednotky a sledovat využití prostředků.
Trochu více prostoru v knize mohlo být věnováno uživatelům „Windowsích“ tabletů. Právě s ohledem na tyto uživatele byl tento systém stvořen a je jim maximálně přizpůsoben. Autor se jim věnuje zmínkou o dotykové klávesnici, ale převážně cílí svou pozornost na uživatele klasického PC, s klávesnicí a myší. Myslím, že nejeden uživatel tabletu s Windows 8 by po knize sáhl a více informací uvítal, protože oproti jiným systémům jako je Android či Apple, jich tolik není.
Závěr knihy je věnován aplikacím obsaženým v systému a práci s Internetem. Zabývá se běžnými aplikacemi, jako je WordPad, Malování nebo Hry. Mimoto zde najdou i zajímavosti jako je panel pro matematický zápis, rychlé poznámky atd. Naučí je také podrobně si nastavit nový Internet Explorer 10.
Samozřejmostí je v knize obsažený rejstřík, ve kterém uživatelé rychle získají odpověď na konkrétní problém, se kterým se mohou při práci v novém operačním systému potkat.

Doporučení

Závěrem si odpovídám znovu na otázku, komu bych tuto knihu doporučil. Podle mého názoru by typickými čtenáři této knihy měli být začínající nebo mírně pokročilí uživatelé, kteří si koupili nový počítač či notebook s tímto operačním systémem nebo na něj přešli a potřebují jej rychle pochopit. Kniha jim bude dobrým rádcem a ušetří jim spoustu času i nervů, při objevování nového systému. Rozhodně se v ní rychle zorientují a naleznou tam vše podstatné.

Knihu si můžete objednat zde.
 
« Stres a zdraví Nedovolte mozku stárnout »

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.