Dohoda o provedení práce
Po formální stránce je dohoda o provedení práce obdobná jako pracovní smlouva, platí však odlišné podmínky a určitá omezení, která pro pracovní poměr založený pracovní smlouvou neplatí.
Jde o omezení rozsahu práce, na kterou se dohoda o provedení práce uzavírá, kdy tento rozsah nesmí být delší než 300 hodin v kalendářním roce. To v praxi znamená, že měl-li by rozsah práce přesáhnout tuto hranici, bylo by již nutné uzavřít buď dohodu o pracovní činnosti, nebo pracovní smlouvu.
Aby bylo zabráněno řetězení dohod o provedení práce, stanovil zákoník práce taktéž omezení spočívající v tom, že do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce.
To znamená, že pokud již zaměstnanec odpracoval pro zaměstnavatele určitý počet hodin v kalendářním roce na základě dohody o provedení práce, je v další dohodě o provedení práce počet hodin menší o počet hodin odpracovaných na základě předchozí dohody o provedení práce. Nezáleží přitom na druhu práce, který byl na základě té či oné dohody o provedení práce vykonáván.
Obligatorní náležitostí dohody o provedení práce je doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Zaměstnanci na základě dohody o provedení práce, budou účastni pojištění pouze v případě, že jim byl zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč. Zaměstnancům pracujícím na základě dohody o provedení práce, budou-li účastni nemocenského pojištění od 1. 1. 2012 přísluší náhrada z odměny při dočasné pracovní neschopnosti (karanténě). Zaměstnavatel má pro tyto účely povinnost v dohodě o provedení práce uvést rozvržení týdenní pracovní doby do směn.
Tato sekce je nyní zamčená.
- Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
- Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.