Meditace Trataka: Cesta k lepší koncentraci

Jak meditace Trataka pomůže?

Dnešní svět je zrychlený. Musíme zvládat řadu činností čím dál rychleji a sklouzáváme k povrchnosti. Mozek je přehlcený. Děláme jednu činnost, ale přitom se soustředíme na řadu dalších věcí, které ještě musíme udělat. Výsledkem je únava a časem i celková nespokojenost a vyčerpání. O soustředěné činnosti nemůže být ani řeč.

Meditace Trataka umožňuje koncentraci trénovat. Když se nám podaří aspoň na chvíli být dokonale soustředění, čekají nás i zajímavé zážitky. Naučíme se ji na dvou předmětech. Na terči a na plamenu svíčky. Když se vám soustředění podaří, z terče zbyde jen bílá nebo černá plocha a terč samotný zmizí. Ze svíčky zbyde jen plamen nebo knot, vše ostatní zmizí.

Tento druh meditace je ideální pro lidi, kteří nemají rádi klidné meditace se zavřenýma očima. Jedná se totiž o dynamickou meditaci a tomu odpovídá i volba hudby, kterou vám doporučím. Celá meditace navíc probíhá s otevřenýma očima. Vedlejším efektem bývá také relax, naprosté uvolnění těla i mysli, příjemný pocit a pročištění očí.

Meditace na terč a plamen svíčky je určená na domácí trénink. Ideální je praktikovat ji večer před spaním. V závěru se ale naučíme i její instantní formu, kterou můžete praktikovat kdykoli a kdekoli. Soustředit se na jediný bod. To vám pomůže například ve stresových situacích na chvíli vypnout, srovnat si myšlenky a dokonale se koncentrovat na další činnost.

Více najdete ZDE.

Další články »

© 2014-2022, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.