Jak ošidit vlastní mozek

Většina našeho soukromého i pracovního žití je ovlivňována různými termíny. Vánoce, nástup dětí do školy, začátek a konec školního roku, letní prázdniny, termín dovolené, termín návštěvy u lékaře, termín třídního srazu, nástup do zaměstnání, termín služební cesty, termín, porady, konzultace, odevzdání práce… Termín, termín, termín.

Termíny mají jednu univerzální vlastnost, vytvářejí na nás tlak, a to především v pracovním životě. Obecně je možné rozdělit pracující do dvou skupin. První skupinu tvoří lidé, kterým se pod tlakem termínu pracuje hůře, na dosažení cíle potřebují více energie, tlak je vyčerpává anebo pod tlakem odvádějí horší, nekvalitní práci. Druhá skupina miluje práci pod tlakem, kdy jim adrenalin pomáhá k vyššímu pracovnímu nasazení a pod tlakem jsou schopni zvládnout i 2x tolik než jindy v klidu. Dlouhodobé vysoké pracovní tempo se však často odrazí na zdraví a práce pod neustálým psychickým tlakem může vést k chybám. Proto především zde platí známé české pořekadlo: „všeho s mírou“.

Patříte-li do první skupiny, pomůže pečlivé plánování a dodržování plánu. Nepodléhat odkládání. Rady najdete v nástrojích sekce Plánování, např. Týdenní plánování, Denní plánování a Salámová technika.

Patříte-li do druhé skupiny, nabízí se otázka: „Proč nevyužít moci termínu, stanovit si svůj vlastní (před)termín a mozek tak trošku ošidit?“ Je to zcela jednoduché. Znáte-li termín, kdy má být práce hotova, stanovte si svůj vlastní „deadline“ o něco dříve.

Co nástrojem získáte?

  • práci pod tlakem a přesto finální práci bez chyb
  • včasné dokončení / odevzdání práce
  • čas na kontrolu úkolu / projektu a jeho případnou opravu, doplnění

Jaké cíle si stanovit?

  • u každého úkolu / projektu si stanovit dřívější termín
  • s termínem pracovat jako se skutečným termínem

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
  2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
« Jen tři velké úkoly na jeden den Checklist »

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.