Dokážete rozpoznat pravý a falešný úsměv?

The BBC´s Science and Nature připravila zábavný test zaměřený na vaši schopnost identifikovat skutečný a falešný úsměv. Test vychází z dlouholetých výzkumů a praxe Paula Ekmana a jeho kolegy Wallace V.Friessena, se kterým vyvinul systém na identifikaci emocí v lidském obličeji (FACS - Facial Action Coding System). V rámci systému zdokumentoval a předložil jaké množství různých pohybů obličeje jsme schopni realizovat.

Za léta výzkumů identifikoval Ekman řadu projevů emocí a způsobů, kdy se lidé snaží emoce skrýt. Byl prvním, kdo se snažil prosadit výraz pro reálný, skutečný úsměv s odkazem na práci francouzského neurologa Guillaume-Benjamin-Amand Duchenna.

V roce 1860 Duchenne dokumentoval, jak lze za použití elektrického proudu izolovat kontrakce obličejových svalů, které stojí za skutečným, pravým úsměvem. Objevil, že pacienti, se kterými pracoval jsou schopni vůlí ovlivnit sval zygomaticus major, kterým zvednou koutek úst, nejsou však již vůlí ovlivnit svalyokolo očí, musculus orbicularis oculi,  které pravý úsměv doprovázejí. Současný výzkum ukazuje, že mozek nezpracovává všechny emoce stejným způsobem, a proto pokud se snažíme vyloudit falešný úsměv, rty se nám zvednou, ale svalstvo okolo očí zůstává mimo naši vědomou kontrolu.

Svaly, které zapojujeme při skutečném úsměvu:

svaly

Pokud si uděláte krátkou pauzu, například v práci, máte jedinečnou příležitost vyzkoušet, jak jste na tom s odhalením pravého úsměvu. Test má 20 otázek a zabere vám maximálně 10 minut vašeho času.

Nezapomeňte sdílet test s vašimi přáteli a známými.

Odkaz na test: Test

Další články »

© 2014-2021, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.