Nápady a myšlenky z pohledu jiné osoby

Zatímco při brainstormingu se lidé mohou zdráhat vyjádřit své myšlenky, u rolestormingu se zbavují pocity ohrožení vlastní identity tím, že vystupují za někoho jiného. Často mívají obavu z výsměchu okolí, přitom mohou být nositeli těch nejlepších myšlenek. Proto je velmi důležité takové zaměstnance podporovat a vytvářet jim vhodné podmínky, abyste mohli naplno využít jejich tvůrčích schopností.

Lidé také často nevyjádří své myšlenky z obavy před postihem ze strany vedení. Díky rolestormingu tak můžete získat i přehled o situaci ve vaší firmě. Pod rouškou masky a role se zaměstnanci dokáží podělit i o negativní pohledy na věc. Při rolestormingu totiž účastníci nemluví sami za sebe, ale za jinou osobu.
Aby měl jakýkoliv brainstorming a jeho odvozené varianty očekávané výsledky, je vhodné je používat častěji, pravidelně. Pracovníci si na metodu přivyknout a budou se v ní cítit pohodlně. Při prvním provedení, kdy teprve pracovníky s metodou seznámíte, se můžete setkat i s negativními reakcemi typu: k čemu nám to bude, ztráta času, hrajeme si jako ve škole, dělají z nás hlupáky … Pokud však vytrváte a budete metody používat pravidelně, pochopí i ostatní jejich přínos.

Co nástrojem získáte?

  • více nápadů a myšlenek než při klasickém brainstormingu
  • různé pohledy, díky anonymitě zapojíte i plaché typy lidí
  • vydefinování i negativních aspektů
  • informace o vnímání situace, problému ostatními

Jaké cíle si stanovit?

  • rolestorming důkladně připravit
  • používat rolestorming pravidelně

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
  2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
« Analogie Osbornův seznam »

Kam dále?

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.